(uložiť súbor ako .doc) (uložiť súbor ako .pdf)

Po dlhšej dobe som opäť trochu zainvestoval do počítača a to v podobe novej grafickej karty GeForce 7600GS. Moja stará GF FX5200 si už pýtala ísť do dôchodku, pretože na nové hry jednoducho ani na minimálne detaily nestačila. Dlhú dobu som mal vybratú ATI X1650Pro, ale keď som objavil nVidiu 7600GS s DDR3 pamäťami (predtým sa GS vyrábali len s DDR2) nebolo čo riešiť. Vedel som, že po pretaktovaní bude suverénne lepšia, ale o tom už naša recenzia.

Balenie + príslušenstvo:

V balení nečakajte žiadny zázrak. Žiadnu novú hru nenájdete, ale čo by ste čakali za 3000 Sk. Balenie obsahuje samotnú kartu, CD s drivermi, manuál, redukciu pre prídavné napájanie z molexu na PCI-E a kábel rozvetvujúci TV/OUT port na karte.

Karta:

Karta ma červené PCB, pokrytá aktívnym chladičom. Je zrejmé, že výrobca myslel na hlučnosť ako aj na účinnosť chladiča. Na to, že sa jedná o východiskový chladič s porovnaním s inými výrobcami hodnotím ho veľmi slušne. Na karte sú štyri pamäťové moduly. Dva z nich sú chladené vlastným pasívom ďalšie dva sú pod turbínou.

Špecifikácia:

Jadro: G73

Takt jadra: 450Mhz

Takt pamätí: 550Mhz

Zbernica: 128 bit

Priepustnosť: 12,8 GB/s

Pixel pipeline: 12

Vertex pipeline: 5

Shader model: 3.0

ROP: 8

Rozhranie: AGP 8x

Výstupy: VGA, DVI, TV OUT

Pretaktovanie a teploty:

Pôvodné takty na karte sú 450/550 (jadro/pamäte). Kedže 7600GS je oproti svojmu výkonejšiemu, ale aj drahšiemu bratovi 7600GT výrazne podtaktovaná, dalo sa čakať, že nielenže GT dobehne, ale aj predbehne a nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Maximálne takty aké som dosiahol boli neuveriteľné! 583/838Mhz (bez zvýšeného napätia!!!) o takýchto taktoch na karte za 3000sk sa mi ani nesnívalo. Pri týchto sa už však objavovali artefakty a čo je horšie hra po pár minútach spadla. Ako stabilné takty teda odporúčam 550/800, kedy má karta vyšší výkon ako GT aj ako všetci jej konkurenti a naviac je stabilná. Aj tak frekvencia 1600Mhz (800*2 ->Dual Data Rate) pre 1,6ns DDR3 je slušná.

Teploty sa pred pretaktovaním pohybovali okolo 53/60°C (pokoj/záťaž). Po pretaktovaní teplota v pokoji činila 57°C a pri záťaži karta atakovala hodnotu 70°C! Ale vzhľadom k tomu, že sa jedná o pôvodný chladič, sú to hodnoty celkom obstojné. Samozrejme kvality komerčných chladičov nedosahuje. Ak chcete vymeniť chladič a zároveň nechcete stratiť záruku tak na túto myšlienku urýchlene zabudnite. Prečo? Výrobca totiž umiestnil záručnú plombu priamo na spoj medzi chladičom a kartou, takže pri jeho výmene by ste plombu pretrhli.?

Z testov je jasné, že náš dnešný hrdina po pretaktovaní porazí bez problémov konkurenciu aj o 1000sk drahšiu. Mohli by ste namietať, že aj ostatné karty napr. ATI X1650Pro sa dá pretaktovať. Áno dá. Nie však o takú úroveň ako 7600GS, pretože X1650Pro už na základných taktoch beží takmer na max..

Záver:

Myslím si, že na záver niet čo dodať. Gainward pre nás pripravil vynikajúcu kartu s DDR3 pamäťami, bez zbytočného príslušenstva, ktoré by zdvihlo cenu, s výborným výkonom po pretaktovaní a tichým chladičom. Naozaj, dnes do starého AGP slotu nič lepšie za 3000 Sk nenájdete.?

Karta získala ocenenie Gold Product od nášho časopisu za najlepší pomer výkon/cena.