(uložiť súbor ako .doc) (uložiť súbor ako .pdf)

trieda VTÁKY

rad KUROTVARÉ

čeľaď BAŽANTOVITÉ

Morka domáca pochádza zo Severnej a Strednej Ameriky. Španielski dobyvatelia ju do Európy priviezli v 16. storočí.

Morka má zavalité telo. Hlava a krk morky sú holé, pokryté len červenou bradavičnatou a zvráskavenou kožou. Má krátky zobák, z ktorého visí mäsitý červený výrastok. Silné krátke nohy umožňujú dobrý pohyb po zemi. Na nohách majú ostrohy. Samička je oproti samčekovi menšia a aj menej sfarbená.

Živia sa semenami a hmyzom aj jeho larvy. Potravu si vyhrabávajú nohami. Prehltnutá potrava sa zhromažďuje v hrvoli, tvrdá potrava sa rozdrobuje v svalnatom žalúdku, dopomáhajú tomu malé kamienky, ktoré si morky pravidelne dopĺňajú prehltávaním. Lietať vedia len na krátku vzdialenosť, mnohé v ohrození bežia. Vedia rýchlo bežať.

Morka si stavia hniezdo na skrytom mieste a vystelie ho perím. Hniezdi raz za rok a znesie až 20 škvrnitých vajec. Na vajíčkach sedí morka veľmi obetavo a vytrvalo. Mláďatá sa liahnu prakticky v jeden deň. Malé morky pomerne rýchlo opúšťajú hniezdo.

Morka domáca sa chová hlavne pre chutné a zdravé mäso. Morka má viac druhov mäsa. Postupne sa z pôvodne sfarbených moriek vyšľachtili aj biele morky. Biele morky domáce sú o niečo menšie ako divé.